Bir Sayfa Seçin

güzellik için etkili maske

Güzellik İçin Maske Tarifi

Cildindeki sorunları gidermek adına farklı çözümleri kullanmak isteyen kişilerin ilk tercihi, doğal maskeler oluyor. Çünkü kimyasal maskelerin içerisinde ne olduğu asla belli değildir ve kimi zaman cilde çok ciddi zararlar verir. Bunu engellemek adına yapılması gereken en önemli şeylerin başında ise mümkün olduğu kadar doğal ürünlerin içerisinde yer aldığı maskeleri kullanmak geliyor.

Bu tarz maskeler genel olarak evde bulunan ürünler ile yapılıyor. Üstelik yapımı da oldukça kolay. Nem ihtiyacı olan ciltler için en fazla kullanılan ürünlerin başında, salatalık geliyor.

Nemli ve canlı bir cilde ulaşmak isteyen kişiler kabuklarını soydukları 1 adet salatalığı rendeden geçirdikten sonra içerisine 1 çay kaşığı pirinç unu ilave edilir ve 10 dakika kısık ateşte pişirilir. Sonrasında krem kıvamına gelince içerisine 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 çay bardağı elma suyu eklenip karıştırılır. Ardından karışım cilde uygulanır ve 15 dakika beklenip temizlenir.

Cildi Doğal Ürünler ile Yenileyin

Göz altlarında kırışıklık olan kişiler, çilek maskesini kullanabilir. 1 avuç taze çilek ezilir ve yulaf unu ile iyice karıştırılır. Sonrasında ayrı bir yerde iki çorba kaşığı yoğurt ve bir adet yumurta çırpılır, çileklerin içerisine eklenir. Özellikle de kuru ciltler için etkili olan bu maske cilde sürüldükten sonra 20 dakika beklenir ve ılık su ile yıkanır. Yüzünde çöküntüler ve kırışıklıklar olan kişilerin ise bal maskesi yapmaları gerekiyor.

Bal maskesi için bir avuç civanperçemi çiçeği, saf su içerisinde on dakika kaynatılır. Bir fincan su kaynatılıp soğutulur. Kaynatılan civanperçeminin posası, bir çorba kaşığı zeytinyağı, yarım fincan limon suyu, bir yumurta sarısı ve bir tatlı kaşığı bal karıştırılır. Bu karışıma soğutulmuş civanperçemi suyu eklenir.

Maske oluncaya kadar yulaf unu eklenir. Bir hafta uygulanacak bu maskenin yüzden bir saat kalması gerekiyor. Büyük bir beğeni ile tüketilen Türk kahvesini içtikten sonra ise kesinlikle telvesini atmayın. Soğuyan telveler yüze dikkatli bir şekilde sürüldükten sonra yaklaşık 15 dakika boyunca bekletiliyor. Yüzünüz çok kuru ise telvenin içerisine birkaç damla zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Yüzünde ince kılcal damarların olmasından dolayı kendini kötü hisseden kadınların imdadına ise keten tohumu maskesi yetişiyor. İki yemek kaşığı keten tohumu, bir kabın içerisinde suda pişirilir ve ezilir. Sonrasında yüzün dayanacağı ısıya kadar tekrardan ısıtılır ve püre şeklinde cilde uygulanır. Daha sonrasında ise 20 dakika bekletilir. Beklemenin ardından ise yüz önce ılık sonrasında da buzlu su ile iyice yıkanır.

İki ufak taze havuç rendelendikten sonra içerisine 1 yumurta sarısı ve bir yemek kaşığı patates unu ile karıştırılır. Sonrasında pelte şeklini alan bu maske yüze sürülür. 20 dakika boyunca yüzde bekletilir. Her cilt tipinin kullanımına uygun olan havuç maskesi haftada iki defa cilde uygulanabilir.

Birçok konuda olduğu gibi güzellik adına doğal yüz maskeleri kullanılırken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunların ilki, maskenin ciltte yan etki yapıp yapmadığını mutlaka kontrol etmek. Daha öncesinde kullanılmayan bir maske için önce cildin bir bölümüne maske sürülerek bir süre bekletilmelidir. Böylece maskenin cilde herhangi bir olumsuz etkisi olup olmadığı da öğrenilmiş olur.

Dikkat edilmesi gereken ikinci şey ise maskenin asla sıcak su ile temizlenmemesi. Aşırı sıcak su cildin üzerinde olması gereken nemin kaybolmasına neden olur. Bunun olmasının engellenmesi adına maske temizlenirken parmak uçları kullanılmalı ve tüm kalıntılar ılık su ile dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.

Eğer tüm bu bilgilerin çok daha fazlasını öğrenmek ve doğal yüz egzersizleri yaparak güzelleşmek isterseniz Yüz Yogası Teknikleri kitabını okuyabilirsiniz.

yüz yogası kitabı