Bir Sayfa Seçin

Kırışıklıklardan Kurtulma Egzersizleri

kırışıklıklardan kurtulma egzersizleri nelerdirYaşlanmanın en belirgin göstergelerinden biri ciltteki elastikiyetin azalmasına bağlı olarak oluşan sarkmalar ve kırışıklıklardır. İlerleyen yaş ile birlikte cildin taze kalmasını sağlayan kollajen dokunun cilt hücreleri tarafından üretimi azalır ve yüzdeki cilt hücreleri yer çekimi etkisine maruz kalır.

Cildin üst tarafında kalan tabaka güçlü görünse de yaş ilerlemesine bağlı iç tarafında yer alan kas liflerinin gerginliğinde azalmalar meydana gelir ve alt tabadaki esnek lifler gücünü kaybetmeye başlar.

Güç kaybeden alt tabakanın görünen yüzeyde etkisi yanaklarda ya da çenenin altında çöküntüler ve ciltte mat ve solgun bir görünümdür.

Cildin kendine has yapısını bozan her tülü dış etken ve yaşlanma cildin kırışmasına ve sarkmasına neden olur.

Cildin yaşlanması ve kırışıklıklarının artmasını engellemede uygulanan yöntemler oldukça çeşitlidir. Ancak en doğal ve yapılması en kolay yöntem kırışıklıktan kurtulma egzersizleridir.

Son zamanların en çok tercih edilen güzellik trendi yüz yogası, doğru ve düzenli uygulandığında yüzde meydana gelen kırışıklıkların azalmasında en etkili yöntemlerden biridir.

Cilt altında var olan kaslar ne kadar sıkı ve güçlü ise cildin dışarıdan görüntüsü o kadar canlı ve pürüzsüz olur. Etkin ve doğru bir yüz egzersizi uygulandığında cilt altındaki kasların gerginliği artacaktır ve cildin yaşlanma görüntüsünü oluşturan kırışıklıklarda azalma gözlenecektir.

Günlük olarak banyonuzdaki aynanın karşısında yapacağınız 15-20 dakikalık yüz egzersizleri ile yüz hücrelerinizdeki kan dolaşımını arttırıp kırışıklıklarınızdan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Kırışıklıkları gidermek için kullanılan egzersizler:

  • Elmacık kemiklerinizin üzerine şakaklarınızdan birkaç santimetre uzaklıkta her elinizin iki parmağını yerleştiriniz ve çenenizi göğsünüze doğru eğiniz. Parmaklarınızı kullanarak elmacık kemiklerinizin üstünden derinizi yukarıya doğru çekiniz ve bu hareketi yaparken nefes veriniz, yavaşça ağzınızı açıp kapatınız. Bu hareketi yaklaşık olarak 10 kez tekrarlayınız. Bu hareket boyun kaslarınız üzerinde bile oldukça etkilidir

 

  • Kaşların ortasında ve burun kenarlarında bulunan kasların tonusunu kaybederek gevşemesi sonucu oluşan yanaktaki dikey çizgilerin yok edilmesi için iki elin avuç içleri ve ikilin başparmak haricindeki parmak uçları kullanılmadan iki kaşın ortasında birleştirilir. Avuç içleri yüze sertçe bastırılarak avuç içlerindeki cilt yukarı şakaklara doğru çekilir. Bu hareket yaklaşık 15 defa uygulanmalıdır.

 

  • Alın bölgesinde meydana gelen derin kırışıklıkların giderilmesi için iki elin başparmakları şakaklara yerleştirilir ve geriye kalan parmaklar alın ortasından şakaklara doğru yavaş alnı süpürerek, yukarıdan aşağıya zig zag hareketlerle gezdirilir. Bu hareket 15 kez tekrar edilir.

 

  • Yanak kasların yeterli çalıştırılmamasından dolayı oluşan yanaklarda düşme ve kırışıklık oluşumunu engellemek amacıyla, iki elin başparmak haricindeki dört parmak grubu burundan yanaklara ve şakağa doğru sıvazlanır. Aynı şekilde iki elin tersi kullanılarak çene altından gözlerin altına kadar sıvazlama hareketleri yapılır. Bu hareketler 15 kez tekrar edilmelidir.

 

  • Yanak kasları için bir başka hareket ise, yanaklar kremlendikten sonra ağız havayla şişirilir ve gerilen yanak cildi üzerine parmak uçları ile hafif darbeler yapılır. Bu hareket 3 dakika kadar sürekli olarak uygulanmalıdır.

 

  • Çene altında bulunan kasların yer çekimi etkisiyle yaşa bağlı olarak gevşemeleri gıdı oluşumunu sağlar. Gıdının oluşumunu engellemek ve bu bölgede oluşan kırışıklıkların giderilmesini sağlamak amacıyla, kollar omuz bölgesine kadar kaldırılır ve dirseklerden kırılarak her elin işaret ve orta parmağı ile çene altına tempolu vuruşlar yapılır. Bu hareket 3 dakika kadar sürdürülür.

 

  • Dudak çevresinde meydana gelen kırışıklıkların giderilmesi için kalın sesli harflerin (a,e,ı,i,o,ö,u,ü) ayna karşısında uzun hareketlerle tekrarlanması ve dudakların büzüştürülerek öne doğru uzatılıp havaya öpücükler atılması gereklidir. Bu hareketlerin günde 2-3 dakika kadar yapılması yeterlidir.

Kırışıklıkların giderilmesi için gerekli olan egzersizlerin uygulanmasında Yüz Yogası Teknikleri kitabından yararlanılabilir.

yüz yogası kitabı

Benzer Konular: