Bir Sayfa Seçin

Yüz Yogası Ne İşe Yarar?

yüz yogası öğren

Kafa derisi ve yüz bölgesini oluşturan bölgede, 10 grup kas bulunmaktadır. Bu kas gruplarından biri olan dudak bölgesindeki kaslar 3 kas tarafından çevrilidir ve bu kaslar dudaklara büzme hareketini, gülümseme hareketini, çiğneme ve kaşlara çatma hareketini yapmasını sağlarlar.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak dudak çevresindeki kaslar ve deri sarkmaya başlar ve bu durum yüzün daha yaşlı görünmesine neden olur.

Düzenli olarak yapılan yüz egzersizleri dudak ve yüz bölgesindeki kan akımını artırarak bu bölgedeki derinin sarkmasını ve dudak dolgunluğunun azalmasını önleyebilir ve sonucunda özellikle dudak bölgesinde ve alın bölgesinde gözle görülür sıkılaşmalar görülebilir.

Dış etkenlerden, psikolojik problemlerden, yanlış beslenme alışkanlıklarından, yanlış kozmetik ürünleri kullanımından dolayı, hassas olan cilt yapısı bozulmakta, yaşın da etkisi ile kırışıklıklar belirginleşmektedir.

Yüz ameliyatı ve botoks gibi tedavi yöntemlerine başvurmaktan çekinen ve ameliyat riski almak istemeyen bireylerin yaşlanma etkilerinden uzak kalabilmeleri için yüz yogası egzersizlerine yönelmeleri gereklidir.

Zamanın izlerinin silinmesinde ve giderek belirginleşen kırışıklıkların azaltılmasında tamamen doğal bir yöntem olan yüz yogasına olan eğilim oldukça artmıştır.

Düzenli spor yaparak vücut kaslarının formlarının sağlanması gibi yüz kaslarını çalıştırarak da yüz formunun sabitlenmesi sağlanabilir.

Yüz yogasının diğer bir özelliği de her zaman, her yerde özel bir alete ihtiyaç duyulmasan yapılabilmesidir. Her yaş grubundaki insana hitap edebilen ve tamamen doğal bir yöntem olan yüz yogasının yapılması, yüzde oluşan bozuklukların giderilmesi, olabilecek olan sarkmaların önlenmesi ve var olan sarkmaların düzeltilmesini hedeflemektedir.

Düzenli olarak yapılan yüz yogası sonucunda mimiklerin hareketleri özgürleşecek, kendini ifade etme yeteneği yükselecek, yüzde yaşlı ve üzgün görünüme sebep olan yanak deformasyonlarının zamanla azalmasına neden olacaktır.

Yüz yogası, yüz egzersizleri yaparak, yüz germe işlemini ameliyatsız olarak gerçekleştirme temeline dayanan, yüz germe hareketleridir. Yüz egzersizleri, dudakların daha güçlü ve daha sıkı görünmesi için dudak çevresindeki kasların kullanımını amaçlayarak tasarlanmıştır.

Günlük hayatta, yüz bölgesinde bulunan tüm kaslar etkin olarak kullanılmamaktadır. Bu bölgede yer alan kaslara oksijen yeterli gitmediği takdirde, yer çekimine gerekli olan tepkiyi kaslar kullanamazlar ve yüzde sarkmalar meydana gelir.

Etkin bir yüz yogası egzersizleriyle kan dolaşımını artırarak, yüz bölgesinde yer alan hücrelere oksijenin gitmesi sağlanabilir ve burada yer alan kasların dolgunluğu arttırarak daha genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Etkin bir yüz yogası için örnekler verilmek istenirse;

  • Dik oturun ve dudaklarınızı büzün
  • Dudaklarınızın büzülmüş halini koruyarak, gülümseme hareketi yapın
  • Havaya öpücük atar gibi dudaklarınızla öpücük yapın.
  • İşaret parmağınızı ağzınızın içine yerleştirin ve yapabildiğiniz kadar sıkı bir şekilde parmağınızı yüz ve dudak kaslarınızı kullanarak emmeye başlayın. Bu işlemi yaparken dudak ve çene kaslarınızdaki kasılmaları hissetmeniz gereklidir.5 saniye kadar işaret parmağınızı emdikten sonra yavaşça rahatlayın ve işaret parmağınızı ağzınızdan çıkarın.
  • Dudaklarınızı büzerek ağzınızla bir O şekli yaratın ve bu durumdayken yapabildiğiniz kadar, çene ve boyun kaslarınızın kasılmalarını sağlayarak gülümsemeye çalışın.

Bu egzersizleri günde 3 defa 10’ar kez tekrarlayın ve zamanla dudak ve yanak çevresindeki kasların dolgunlaştığını, yanaklardaki sarkmaların azaldığını ve dudak çevresinde bulunan küçük kırışıklıkların geçmeye başladığını fark edeceksiniz.

Yüz yogası yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu yüz egzersizlerinin doğru ve tam olarak yapılması gerekliliğidir.

Her yüz yogası programı yüzümüzde istenilen etkiyi sağlamayabilir. Yanlış yapılan yüz yogalarında istenmeyen kırışıklıklar oluşabilir ya da, kılcal kan damarlarında olumsuz bir durum ortaya çıkartarak, yüzde deformasyonlara sebep olabilir.

Etkin bir yüz yogası programı için Yüz Yogası Teknikleri kitabından faydalanabilirsiniz.

Kitabı okumak için hemen tıklayın.

yüz yogası kitabı

Benzer Konular: